Wiki NewForum | Latest Entertainment News

Wiki NewForum | Latest Entertainment News (https://www.wikinewforum.com//index.php)
-   Sports News Forum (https://www.wikinewforum.com//forumdisplay.php?f=7)
-   -   Tokyo Olympics 2020 India Full Schedule 23 July to 8 Aug: Events, Time-Table, Fixtures, Live Streaming Details & All You Need to Know (https://www.wikinewforum.com//showthread.php?t=423418)

welcomewiki 07-19-2021 12:15 PM

Tokyo Olympics 2020 India Full Schedule 23 July to 8 Aug: Events, Time-Table, Fixtures, Live Streaming Details & All You Need to Know
 
https://cdn.insidesport.co/wp-conten....19.38-PM.jpeg

Here is the complete schedule of the Indian athletes at the Tokyo Olympics 2020.

Archery

July 23: Men’s, Women’s Individual Qualification Rounds from 5:30 AM
July 24: Mixed Team Eliminations, Medal Matches (Atanu Das, Deepika Kumari) from 6 AM
July 26: Men’s Team Eliminations, Medal Matches (Atanu Das, Pravin Jadhav, Tarundeep Rai) from 6 AM
July 27 to 30: Men’s and Women’s Individual Eliminations, medal matches, TBD

Artistic Gymnastics
July 25: Women’s Artistic Gymnastics Qualification (Pranati Nayak) from 6:30 AM
July 29 to August 3: Women’s Artistic Gymnastics All-Round and Events Final (Pranati Nayak) TBD

Athletics
July 30: Men’s 3000m Steeplechase Heats (Avinash Sable) from 5:30 AM
July 30: Men’s 400m Hurdles Round 1 (MP Jabir) from 7:25 AM
July 30: Women’s 100m Round 1 (Dutee Chand) from 8:10 AM
July 30: Mixed 4x400m Relay Round 1 (Alex Antony, Sarthak Bhambri, Revathi Veeramani, Subha Venkatesan), from 4:30 PM
July 31: Women’s Discus Throw Qualification — (Seema Punia, Kamalpreet Kaur) from 6 AM
July 31: Men’s Long Jump Qualification — (M Sreeshankar), from 3:40 PM
July 31: Mixed 4x400m Relay Final — Alex Antony, Sarthak Bhambri, Revathi Veeramani, Subha Venkatesan (if qualify), from 6:05 PM
July 31: Women’s 100m Semi-Final and Final — Dutee Chand (if qualifies) from 6:20 PM
August 2: Men’s Long Jump Final (M Sreeshankar: if qualifies) from 7:20 AM
August 2: Women’s 200m Round 1 (Dutee Chand) from 7:30 AM
August 2: Women’s Discus Throw Final (Seema Punia, Kamalpreet Kaur) from 5:30 PM
August 2: Men’s 3000m Steeplechase Final — (Avinash Sable: if qualifies) from 5:45 PM
August 3: Women’s Javelin Throw Qualification — (Annu Rani) from 5:50 AM
August 3: Men’s 400m Hurdles Final — (MP Jabir if qualifies), from 8:50 AM
August 3: Men’s Shot Put Qualification — (Tajinder Singh Toor) from 3:45 PM
August 3: Women’s 200m Final — (Dutee Chand: if qualifies) from 6:20 PM
August 4: Men’s Javelin Throw Qualification (Neeraj Chopra, Shivpal Singh) from 5:35 AM
August 5: Men’s 20km Race Walk Final (KT Irfan, Sandeep Kumar, Rahul) from 1 PM
August 6: Men’s 50km Race Walk Final (Gurpreet Singh) from 2 AM
August 6: Women’s 20km Race Walk Final (Bhawna Jat, Priyanka) from 1 PM
August 6: Men’s 4x400m Relay Round 1 (Amoj Jacob, P Naganathan, Arokia Rajiv, Noah Nirmal Tom, Muhammed Anas Yahiya) from 4:55 PM
August 6: Women’s Javelin Throw Final — (Annu Rani: if qualifies), from 5:20 PM
August 7: Men’s Javelin Throw Final — (Neeraj Chopra, Shivpal Singh: if qualifies) from 4:30 PM
August 7: Men’s 4400 m Relay Final — (Amoj Jacob, P Naganathan, Arokia Rajiv, Noah Nirmal Tom, Muhammed Anas Yahiya: if qualify) from 6:20 PM

Shooting:
July 24: Women’s 10m Air Rifle Qualification — Elavenil Valarivan, Apurvi Chandela, from 5 AM
July 24: Men’s 10m Air Pistol Qualification — Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma, from 9:30 AM
July 24: Women’s 10m Air Rifle Final — Elavenil Valarivan, Apurvi Chandela (if qualify), from 10:15 AM
July 24: Men’s 10m Air Pistol Final — Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma (if qualify), from 12 PM
July 25: Women’s 10m Air Pistol Qualification — Manu Bhaker, Yashaswini Singh Deswal, from 5:30 AM
July 25: Skeet Men’s Qualification Day 1 — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan, from 6 AM
July 25: Women’s 10m Air Pistol Final — Manu Bhaker, Yashaswini Singh Deswal (if qualify), from 7:45 AM
July 25: Men’s 10m Air Rifle Qualification — Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar, from 9:30 AM
July 25: Men’s 10m Air Rifle Final — Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar (if qualify), from 12 PM
July 25: Skeet Men’s Qualification Day 2 — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan, from 6:30 AM
July 25: Skeet Men’s Final — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan, from 12:10 PM
July 26: 10m Air Pistol Mixed Team Qualification — Saurabh Chaudhary/Manu Bhaker, Abhishek Verma/Yashaswini Singh Deswal, from 5:30 AM
July 26: 10m Air Pistol Mixed Team Bronze and Gold Medal Matches — Saurabh Chaudhary/Manu Bhaker, Abhishek Verma/Yashaswini Singh Deswal, from 7:30 AM
July 26: 10m Air Rifle Mixed Team Qualification — Divyansh Singh Panwar/Elavenil Valarivan, Deepak Kumar/Anjum Moudgil, from 9:45 AM
July 26: 10m Air Rifle Mixed Team Bronze and Gold Medal Matches — Divyansh Singh Panwar/Elavenil Valarivan, Deepak Kumar/Anjum Moudgil (if qualify), from 11:45 AM
July 29: Women’s 25m Pistol Qualification Precision — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat, from 5:30 AM
July 30: Women’s 25m Pistol Qualification Rapid — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat, from 5:30 AM
July 30: Women’s 25m Pistol Final — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat (if qualify), from 10:20 AM
July 31: Women’s 50m Rifle 3 Position Qualification — Anjum Moudgil, Tejaswini Sawant, from 8:30 AM
July 31: Women’s 50m Rifle 3 Position Final — Anjum Moudgil, Tejaswini Sawant (if qualify), from 1:30 PM
August 2: Men’s 50m Rifle 3 Position Qualification — Sanjeev Rajput, Aishwary Pratap Singh Tomar, from 7 AM
August 2: Men’s 50m Rifle 3 Position Final — Sanjeev Rajput, Aishwary Pratap Singh Tomar (if qualify), from 1:10 PM

Swimming
July 25: Men’s 100m Backstroke Heats — Srihari Nataraj, from 3:30 PM
July 25: Women’s 100m Backstroke Heats — Maana Patel, from 3:30 PM
July 25: Men’s 200m Freestyle Heats — Sajan Prakash, from 4:10 PM
July 26: Men’s 200m ****erfly Heats — Sajan Prakash, from 3:30 PM
July 29: Men’s 100m ****erfly Heats — Sajan Prakash, from 4:10 PM

Table Tennis
July 24 to 27: Men’s and Women’s Singles Round 1, 2 and 3 — G Sathiyan, Sharath Kamal, Manika Batra, Sutirtha Mukherjee, from 5:30 AM
July 24: Mixed Doubles Round of 16 — Sharath Kamal/Manika Batra, from 7:45 AM
July 25: Mixed Doubles Quarter-Final and Semi-Final — Sharath Kamal/Manika Batra, from 6:30 AM
July 26: Mixed Doubles Medal Matches — Sharath Kamal/Manika Batra, from 5:30 PM
July 29: Women’s Singles Medal Matches — Manika Batra, Sutirtha Mukherjee (if qualify), from 5:30 PM
July 30: Men’s Singles Medal Matches — G Sathiyan, Sharath Kamal (if qualify), from 5:30 PM

Tennis
July 24 to August 1: Women’s Doubles — Sania Mirza, Ankita Raina, TBD

Weightlifting
July 24: Women’s 49kg Group B — Mirabai Chanu, from 6:20 AM
July 24: Women’s 49kg Medal Round — Mirabai Chanu (if qualify), from 10:20 AM

Wrestling
August 3: Women’s Freestyle 62kg Round of 16 and Quarter-Finals — Sonam Malik, from 8 AM
August 3: Women’s Freestyle 62kg Semi-Final — Sonam Malik (if qualifies)
August 4: Women’s Freestyle 62kg Repechages — Sonam Malik (if qualifies), from 7:30 AM
August 4: Women’s Freestyle 62kg Medal Matches — Sonam Malik (if qualifies), later in the day
August 4: Women’s Freestyle 57kg Round of 16 and Quater-Finals — Anshu Malik, from 8 AM
August 4: Women’s Freestyle 57kg Semi-Finals — Anshu Malik (if qualifies)
August 4: Men’s Freestyle 57kg Round of 16 and Quarter-Finals — Ravi Kumar Dahiya, from 8 AM
August 4: Men’s Freestyle 57kg Semi-Finals — Ravi Kumar Dahiya (if qualifies)
August 4: Men’s Freestyle 86kg Round of 16 and Quarter-Finals — Deepak Punia, from 8 AM
August 4: Men’s Freestyle 86kg Semi-Finals — Deepak Punia (if qualifies)
August 5: Women’s Freestyle 57kg Final, Men’s Freestyle 57kg and Men’s Freestyle 86kg Repechages and Medal Matches — Anshu Malik, Ravi Kumar Dahiya, Deepak Punia, from 7:30 AM
August 5: Women’s Freestyle 53kg Round of 16 and Quarter-Finals — Vinesh Phogat, from 8 AM
August 5: Women’s Freestyle 53kg Semi-Finals — Vinesh Phogat (if qualifies), later in the day
August 6: Women’s Freestyle 53kg Repechages — Vinesh Phogat (if qualifies), from 7:30 AM
August 6: Women’s Freestyle 53kg Medal Matches — Vinesh Phogat (if qualifies), later in the day
August 6: Men’s Freestyle 65kg Round of 16 and Quarter-Finals — Bajrang Punia, from 8 AM
August 6: Men’s Freestyle 65kg Semi-Finals — Bajrang Punia (if qualifies)
August 6: Women’s Freestyle 50kg Round of 16 and Quarter-Finals — Seema Bisla, from 8 AM
August 6: Women’s Freestyle 50kg Semi-Final — Seema Bisla (if qualifies), later in the day
August 7: Men’s Freestyle 65kg Repechage and Medal Matches — Bajrang Punia (if qualifies), from 7:30 AM
August 7: Women’s Freestyle 50kg Repechage and Medal Matches — Seema Bisla (if qualifies), from 7:30 AM

Badminton:
July 24: Men’s Doubles Group Stage — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty vs Lee Yang/Wang Chi-Lin, from 8:50 AM
July 24: Men’s Singles Group Stage — Sai Praneeth vs Zilberman Misha, from 9:30 AM
July 25: Women’s Singles Group Stage — PV Sindhu vs Polikarpova Ksenia, from 6:40 AM
July 26 to 29: All events (Group Stage Matches) — PV Sindhu, Sai Praneeth, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty, from 5:30 AM
July 26 to 29: Men’s Doubles Quarter-Finals — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify), from 5:30 AM
July 30: Men’s Singles, Women’s Singles Round of 16 — Sai Praneeth, PV Sindhu (if qualify), from 5:30 AM
July 31: Men’s Doubles Semi-Finals — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify), from 5:30 AM
July 31: Women’s Singles Quarter-Finals — PV Sindhu (if qualifies), from 2:30 AM
August 1: Men’s Singles Quarter-Finals — Sai Praneeth (if qualifies), from 9:30 AM, PV Sindhu won Bronze

https://static.toiimg.com/thumb/imgs...4/84937757.jpg
August 1: Men’s Doubles Bronze Medal Match — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify), from 5 PM
August 2: Men’s Singles Semi-Final, Women’s Singles Final, Men’s Doubles Gold Medal Matches — PV Sindhu, Sai Praneeth, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify), from 9:30 AM
August 2: Men’s Singles Finals — Sai Praneeth (if qualifies), from 5:30 PM

Boxing
July 23: Women’s Welterweight Round of 32 — Lovlina Borgohain, from 7:30 AM
July 23: Men’s Welterweight Round of 32 — Vikas Krishan, from 7:30 am
July 23: Men’s Super Heavyweight Round of 32 — Satish Kumar, from 1:30 PM
July 25: Women’s Flyweight Round of 32 — Mary Kom, from 7:30 AM
July 25: Women’s Middleweight Round of 32 — Pooja Rani, from 7:30 AM
July 25: Men’s Lightweight Round of 32 — Manish Kaushik, from 7:30 AM
July 26: Men’s Flyweight Round of 32 — Amit Panghal, from 7:30 AM
July 26: Men’s Middleweight Round of 32 — Ashish Kumar, from 7:30 AM
July 27: Women’s Lightweight Round of 32 — Simranjit Kaur, from 7:30 AM
July 28 to August 8: All Categories (Round of 16, Final Rounds, and Medal Matches) — if boxers qualify, TBD

Equestrian
July 30: Eventing Individual Qualifier (Dressage Individual Session 1 & 2) — Fouaad Mirza, from 5 AM

Fencing
July 26: Women’s Sabre Individual Table of 64 — CA Bhavani Devi, from 5:30 AM
July 26: Women’s Sabre Individual Subsequent Rounds and Medal Matches — CA Bhavani Devi (if qualifies), from 6:25 AM

Golf
July 29: Men’s Individual Strokeplay Round 1 — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM
July 30: Men’s Individual Strokeplay Round 2 — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM
July 31: Men’s Individual Strokeplay Round 3 — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM
August 1: Men’s Individual Strokeplay Medal Round — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM
August 4: Women’s Individual Strokeplay Round 1 — Aditi Ashok, from 4 AM
August 5: Women’s Individual Strokeplay Round 2 — Aditi Ashok, from 4 AM
August 6: Women’s Individual Strokeplay Round 3 — Aditi Ashok, from 4 AM
August 7: Women’s Individual Strokeplay Medal Round — Aditi Ashok, from 4 AM

Hockey
July 24: Men’s Pool A — India vs New Zealand, 6:30 AM
July 24: Women’s Pool A — India vs the Netherlands, 4:15 PM
July 25: Men’s Pool A — India vs Australia, 3 PM
July 26: Women’s Pool A — India vs Germany, 5:45 PM
July 27: Men’s Pool A — India vs Spain, 6:30 AM
July 28: Women’s Pool A — India vs Great Britain, 6:30 AM
July 29: Men’s Pool A — India vs Argentina, 6 AM
July 30: Women’s Pool A — India vs Ireland, 8:15 AM
July 30: Men’s Pool A — India vs Japan, 3 PM
July 31: Women’s Pool A — India vs South Africa, 8:45 AM
August 1: Men’s Quarter-Final — if qualify, from 6 AM
August 2: Women’s Quarter-Final — if qualify, from 6 AM
August 3: Men’s Semi-Final — if qualify, from 7 AM
August 4: Women’s Semi-Final — if qualify, from 7 AM
August 5: Men’s Medal Matches — if qualify, from 7 AM and 3:30 PM
August 6: Women’s Medal Matches — if qualify, from 7 AM and 3:30 PM


Judo
July 24: Women’s 48kg Round of 32, Successive Rounds — Sushila Devi Likmabam, from 7:30 AM
July 25: Women’s 48kg Medal Matches — Sushila Devi Likmabam (if qualifies), TBD


Tokyo Olympics 2020 Live Streaming & TV Broadcast
You can live stream the Tokyo Olympics on Sonyliv.
For English commentary, you can tune in to Sony TEN 1 HD/SD, Sony TEN 2 HD/SD. If you are looking for Hindi commentary then TEN 3 HD/SD will provide fans that. The Doordarshan Network will broadcast the Tokyo Olympics in India.


All times are GMT. The time now is 12:25 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2021, vBulletin Solutions, Inc.